Назад към статиите

Интересни факти за шведския език - част 1

Какво знаеш за шведския език и култура? Ако все още не си запознат, тук сме ти подготвили някои интересни факти за езика, които със сигурност ще те заинтригуват.  

А за тези, които вече знаят много за Швеция и нейния език, то може да споделите тази статия с ваши близки и приятели, за да научат и те повече. 

А сега нека се впуснем бързо към петте факта, които сме подготвили за вас. Насладете се: 

1. Шведският език и невероятната му прилика с датския и норвежкия език. 

Знаеше ли, че шведският език е индоевропейски език, който принадлежи към северногерманския клон на германските езици. Заедно с датския и норвежкия те принадлежат към „континентална скандинавска“ група.  

Според повечето приети критерии за взаимна разбираемост, континенталните скандинавски езицимогат да се считат за диалекти на един и същи език. Въпреки това, в резултат на дългогодишно съперничество между страните, трите езика имат и своите различия в правопис, лексика и граматика. 

И все пак норвежкият и датският са толкова сходни с шведския език, че може да се каже, че изучавайки шведски, вие се научавате да разбирате до голяма степен и останалитедва езика. Обратното също важи.  

2. Шведският има по две думи за „дядо“ и за „баба“. 

В шведския език думата за дядо от страна на майката е различна от тази за дядо от страна на бащата. Същото се отнася и за баба. Всъщност в тези думи има известна доза логика. 

Една от думите за майка в шведския е mor, а за баща е far. Следователно двете думи за баба са mormor (майката на мама) и farmor (майката на татко). Същото важи и за двете думи за дядо: бащата на мама е morfar и бащата на татко е farfar

Интересно е също,че думата за дете е barn, а за внук/внучка е просто barnbarn (дете на детето). Пак има логика, нали? 

3. Шведският език е един от официалните езици и на Финландия. 

Любопитно е, че Финландия има два официални езика – фински и шведски. Шведският е майчин език на 5,2% от населението на Финландия. Той се изучава задължително в училище. Въпреки това двата езика са от различни езикови семейства и нямат общо помежду си.  

4.    9 гласни  

Традиционно се смята, че шведският език има девет гласни. Ето ги и тях:

a, e, i, o, u, y, å, ä, ö  

Последните три са всъщност и на последно място в шведската азбука. Ако ти е интересно, можеш да научиш повече за тях и тяхното произношение при нас в Линеа на езиков курс по шведски.  

5.    Шведският език има много сложно-съставни думи 

Шведите обичат да създават думи, като събират две или повече думи в една. Това всъщност е много полезно при изучаването на езика, защото понякога можете да разпознаете значението на дадена дума, ако вече знаете думите, от които е съставена. 

Например думата за болен е „sjuk“, а думата за къща е „hus“. Съберете ги заедно и ще получите "sjukhus", което означава болница. 

А ето и някои забавни комбинации: 

Grönsaker
Дума по дума: зелени неща
Превод: зеленчуци 

Bläckfisk
Дума по дума: мастило + риба
Превод: октопод 

Tjuvlyssna
Дума по дума: крадец + слушам
Превод: подслушвам 

Tandkött
Дума по дума: зъб+ месо
Превод: венец 

Sköldpadda
Дума по дума: щит + жаба
Превод: костенурка 

Интересните факти за шведския език не приключват тук! Виж втората част на статията за още любопитни факти, а ако сме събудили интереса ти към шведския език и култура, си добре дошъл при нас в Линеа на езиков курс по шведски.

©2024. All Rights Reserved